Author - enxhi

Një lëkurë e thatë.Besojani DERMA•E

Një lëkurë e thatë qoftë nga faktorët gjenetike apo ambientale sic janë temperaturat e ulëta rezulton në një pamje pa shkëlqim. Ajo për të cilën lëkura ka nevojë në dimër është hidratimi, përdorimi i produkteve që nuk e acarojnë, larësave që nuk e thajnë
Ne kemi nevoje per acidin hialuronik sidomos gjate muajve te​ ftohte te dimrit per t’i siguruar lekures sone nje barriere zbutese dhe hidratuese duke​ e lene ate te bute. Acidi hialuronik jo vetem qe terheq lageshtine por gjithashtu edhe e lidh ate në mënyrë qe lekure te qendroje intensivisht e hidratuar. Pa te, lekura behet e ashper, e çare dhe madje edhe e dhimbshme (kushdo qe ka perjetuar carjen e buzve e njeh si ndjesi.

(more…)

Shiko më shume

Kremi i syve me shegë

Kremi i syve me shegë dhe CoQ10
I pasur me antioksidues për zonën delikate rreth syve.
?Ndihmon në hidratimin, zbutjen e zonës konturuese të syve duke reduktuar pamjen e rrudhave.
CoQ10 ndihmon në të paturit e një elasticiteti dhe toniciteti optimal të zonës rreth syve.
?Shega dhe çaji jeshil si antioksidues të fuqishëm ndihmojnë në mbrojtjen nga dëmtimet e faktorëve ambientalë dhe radikalet e lira.
?Vitaminat A, E, C ushqejnë, i japin freski rinore lëkurës për sy që duken vibrantë.

Shiko më shume

Derma e

?Vitamina C është një mrekulli për kujdesin e lëkurës dhe ka super veti antioksiduese.
Aashtu siç është një lëndë ushqyese kryesore për shëndet të mirë, është thelbësore edhe për nje lëkurë vitale, rrezëllitese, me pamje të shëndetshme.
.
?Vitamina C është një domosdoshmëri për këdo që dëshiron një regjim të fortë dhe efektiv të kujdesit për lëkurën, si dhe për njerëzit që duan të ndërmarrin hapa parandalues kundër rrudhave, dehidratimit dhe humbja e elasticitetit. ?Një nga arsyet kryesore pse vitamina C është e rëndësishme për lëkurën është se mund të mbështesë prodhimin e kolagjenit. Kolagjeni është një proteinë që e mban lëkurën tuaj të ndjehet e fortë, e lëmuar dhe e butë. Ndërsa plakemi, prodhimi i kolagjenit zvogëlohet, dhe ketu futet Vitamina C për lëkurën, pasi ndihmon në rritjen e kolagjenit dhe lufton shenjat e plakjes. (more…)

Shiko më shume